Црква „Св. Ѓорѓи“ - Стар Дојран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Дојранската грчка црква во 1924.jpg

Разурната црква сликана во 1924 година

Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Координати 41°11′20″N 22°43′5″E / 41.18889° N; 22.71806° E / 41.18889; 22.71806Координати: 41°11′20″N 22°43′5″E / 41.18889° N; 22.71806° E / 41.18889; 22.71806
Населено место Стар Дојран
Општина Дојран
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георгиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи претставува православна црква во Стар Дојран.[1] Таа се наоѓа веднаш до катедралната црква „Св. Илија“. Оваа црква кај населението е позната под името Грчка Црква поради фактот што неа ја изградила грчката црква како пандан на веќе изградената Св. Илија. Таа била разрушена за време на бомбардирањето на Дојран. Денес се наоѓа во руинирана состојба.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]