Николиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Николиќ
Николиќ во рамките на Македонија
Николиќ
Местоположба на Николиќ во Македонија
Николиќ на интерактивна карта

Карта

Координати 41°15′46″N 22°44′47″E / 41.26278° СГШ; 22.74639° ИГД / 41.26278; 22.74639Координати: 41°15′46″N 22°44′47″E / 41.26278° СГШ; 22.74639° ИГД / 41.26278; 22.74639
Општина Дојран
Население 520 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 1487
Шифра на КО 06018
Надм. вис. 190 м
Николиќ на општинската карта
Николиќ во Општина Дојран.svg

Атарот на Николиќ во рамките на општината
Commons-logo.svg Николиќ на Ризницата

Николиќ (изворно: Николич; турски: Nüklüş-köyü) — село во Општина Дојран.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во близина на северниот брег на Дојранското Езеро. Оддалечено е 12,5 километри северно од општинскиот центар Стар Дојран, 19,5 километри североисточно од Богданци и 29,5 километри североисточно од Гевгелија.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948320—    
1953343+7.2%
1961427+24.5%
1971470+10.1%
1981521+10.9%
ГодинаНас.±%
1991540+3.6%
1994529−2.0%
2002541+2.3%
2021520−3.9%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Николич живееле 160 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Николич имало 200 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 541 жител, од кои 527 Македонци, 13 Срби и 1 останат.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 520 жители, од кои 498 Македонци, 11 Срби и 11 лица без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 160 200 320 343 427 470 521 540 529 541 520
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 382 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 440 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Археолошки наоѓалишта

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 164.
 3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905. рр. 100-101
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]