Прејди на содржината

Риба (скулптура во Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон скулптурата

Риба претставува бронзена скулптура на риба, сместена во самиот центар на Скопје. Се наоѓа во зеленилото на улица Македонија, наспроти хотелот „Бристол“. Авторка на ова дело е Грозданка Каникова.

Оваа скулптура е дел од проектот на Министерството за култура за поставување 35 скулптури во центарот на Скопје.[1] Скулптурата била свечено откриена на 23 ноември 2009 година. Според последните планови за градење во Скопје од 2011 година, на местото на скулптурата треба да се изградат нови 2 државни згради, а со тоа треба да се премести и самата скулптура.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ИЗБРАНИ 40 РЕШЕНИЈА ОД КОНКУРСОТ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА“. Премин. Посетено на 2011-07-26.
  2. „Две државни згради ќе го заменат зеленилото спроти „Бристол". Нова Македонија. Посетено на 2011-07-31.[мртва врска]