Прејди на содржината

Црква „Св. Мина“ - Јаболци

Координати: 41°53′34″N 21°19′57″E / 41.89278° СГШ; 21.33250° ИГД / 41.89278; 21.33250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Мина

Поглед на главната селска црква „Св. Мина“ во селото Јаболци

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Карта

Координати 41°53′34″N 21°19′57″E / 41.89278° СГШ; 21.33250° ИГД / 41.89278; 21.33250
Место Јаболци
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Мина Котуански
Завршено 1938
1990
Осветување 2009
Архитектонски опис

Свети Мина — македонска православна главна и гробјанска црква во скопското село Јаболци[1]

Црквата е сместена на крајот на селото и надвиснува над него. Заедно со црковниот двор зафаќа поголема површина на која се распослани и селските православни гробишта, а од самиот двор се пружа поглед на самото село, но и на целата околина.

Историја[уреди | уреди извор]

Била изградена во 1938 година, но по масовното селење на населението, била оставена на забот на времето. Објектот на старата црква сè уште се наоѓа во рамките на црковниот двор. Во 1990 година почнала нејзината изградба како посебен објект, за по 19 години во 2009 година да биде осветена и ставена во функција.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветена црквата Свети Мина во скопско Јаболце 01.06.2009 04 :56 | izvor vesti (www.kanal5.com.mk). Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2013-05-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]