Црква „Св. Петар и Павле“ - Говрлево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Петар и Павле
Црква Св. Петар и Павле во Говрлево 06.JPG

Поглед на црквата „Св. Петар и Павле“

македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба

Координати 41°55′30″N 21°21′59″E / 41.92500° СГШ; 21.36639° ИГД / 41.92500; 21.36639Координати: 41°55′30″N 21°21′59″E / 41.92500° СГШ; 21.36639° ИГД / 41.92500; 21.36639
Место Говрлево
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Апостол Петар и Апостол Павле
Архитектонски опис

Свети Петар и Павле — една од неколкуте манастирски цркви, во скопското село Говрлево.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]