Црква „Св. Илија“ - Ракотинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Карта

Координати 41°56′28.7″N 21°24′40.7″E / 41.941306° СГШ; 21.411306° ИГД / 41.941306; 21.411306Координати: 41°56′28.7″N 21°24′40.7″E / 41.941306° СГШ; 21.411306° ИГД / 41.941306; 21.411306
Место Ракотинци
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Завршено 1875
Осветување 1890
Архитектонски опис
Стил еднокорабен

Св. Илијацрква во скопското село Ракотинци, Општина Сопиште, храм на Ракотинскиот манастир. Му припаѓа на Јужноскопското архијерејско намесништво во Скопската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена во 1875 г. од архимандритот Јоаникиј Ракотински, кој во поново време е прогласен за светец.[1] Комплексот е осветен во 1890 г. од митрополитот Теодосиј Гологанов. Црквата е корабна и има припрата. Соборен ден е Илинден, кој во минатото привлекувал верници од Скопје и селата во областа Каршијак.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Јоаникиј Ракотински“. Македонска нација. 23 мај 2018. Посетено на 5 јануари 2022.
  2. Трайчевъ, Георги (1933). Манастиритѣ въ Македония (PDF). София: Македонска библиотека № 9. стр. 120.