Црква „Св. Илија“ - Говрлево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Говрлево 01.jpg

Поглед на црквата „Св. Илија“

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба
Координати 41°56′04″N 21°20′06″E / 41.93444° СГШ; 21.33500° ИГД / 41.93444; 21.33500Координати: 41°56′04″N 21°20′06″E / 41.93444° СГШ; 21.33500° ИГД / 41.93444; 21.33500
Населено место Говрлево
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — манастирска црква во скопското село Говрлево. Се наоѓа североисточно од селото, на ритчето Илино Брдо, пошумено со дабови дрвја. Најстариот објект потекнува од средниот век, додека во 30те години на 20 век е подигната црква на истите темели. На 2 август 2008 година поставени се нови темели за проширување на црквата, со што истата ќе добие поголеми димензии[1]. Традиционално секоја година во дворот на црквата се слави Илинден. Црквата била цел на кражби[2].

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Во скопско Говрлево поставен камен темелник за возобновување на црквата св. Илија“ (македонски). Канал 5. 02.08.2008, 16:45. конс. 2010-05-11. 
  2. Ограбена црква во Говрлево“, Дневник (посет. 11 мај 2010 г). (на македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]