Црква „Св. Марина“ - Говрлево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Марина
Црква Св.Марина Говрлево 02.JPG

Поглед на црквата „Св. Марина“

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба
Координати 41°55′30″N 21°21′59″E / 41.92500° N; 21.36639° E / 41.92500; 21.36639Координати: 41°55′30″N 21°21′59″E / 41.92500° N; 21.36639° E / 41.92500; 21.36639
Населено место Говрлево
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Апостол Петар и Апостол Павле
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Марина — една од неколкуте манастирски цркви, во скопското село Говрлево.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]