Црква „Св. Троица“ - Говрлево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Црква Св. Троица Говрлево 08.JPG

Поглед на црквата „Св. Троица“

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба
Координати 41°55′33″N 21°22′02″E / 41.92583° N; 21.36722° E / 41.92583; 21.36722Координати: 41°55′33″N 21°22′02″E / 41.92583° N; 21.36722° E / 41.92583; 21.36722
Населено место Говрлево
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Троица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Троица — една од неколкуте манастирски цркви, во скопското село Говрлево.

Средишен поглед на црквата во дворот на манастирот

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]