Црква „Св. Спас“ - Добри Дол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Спас
Црква Свети Спас - Добри Дол,.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужно скопско
Местоположба

Место Добри Дол
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Завршено 1576
Живопис 1576
Архитектонски опис
Црква Свети Спас - Добри Дол, има интересна внатрешност со стари фрески и икони

Вознесението Христово или Свети Спас — православна гробјанска црква во скопското село Добри Дол[1]

Од ктиторскиот натпис кој стои над стоечките светителски фигури на јужниот ѕид, се дознава дека црквата е изградена и живописана во 1576 година. Црквата е еднокорабна градба со правоаголна основа, со полукружна апсида однадвор и одвнатре и засводена со полукружен свод. Во храмот се влегува низ јужниот ѕид на новодоградената припрата. Живописот во црквата го извеле двајца сликари. Поталентираниот ги насликал стоечките фигури во првата зона, ликовите на сводот, фигурата на Исус Христос и во нишата над влезот во црквата. Неговите фигури се тенки, издолжени, со хармонични пропорции и убави пози. Ги сликал прецизно, речиси мунициозно го обработил инкарнатот, лицата ги сликал со окер, а осветлувањата ги обележувал со бела боја. Имал префинето чувство за колорит. Употребувал дискретни пастелни бои и посветувал внимание на декоративните орнаменти. Живописот во втората и во третата зона веројатно е дело на вториот сликар и е под дебел слој саѓи, меѓутоа се воочува иконографска точност на сцените и на ликовите кои се шематизирани. Се претпоставува дека подобриот сликар од Св. Спас и припаѓал на групата сликари кои ја декорирале црквата „Св. Никола“ во селото Шишево, а на тоа укажува присуството на античката пророчица, еритрејска Сибила.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.