Црква „Св. Никола“ - Горно Соње

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква Свети Никола, влез.jpg

Поглед на црквата и камбанаријата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Координати 41°56′52.9″N 21°23′1.8″E / 41.948028° СГШ; 21.383833° ИГД / 41.948028; 21.383833Координати: 41°56′52.9″N 21°23′1.8″E / 41.948028° СГШ; 21.383833° ИГД / 41.948028; 21.383833
Место Горно Соње
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Св. Николацрква во скопското село Горно Соње, Општина Сопиште. Му припаѓа на Јужноскопското архијерејско намесништво во Скопската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е стара, изградена во текот на средновековието, и подоцна обновена.[1] На неа работел мијачкиот мајстор Јаков Зографски.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Велев, Илија (1990). Преглед на средновековни цркви и манастири во Македонија. Наша Книга. стр. 128.
  2. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 172.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]