Црква „Св. Никола“ - Говрлево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква Свети Никола - Говрлево.JPG

Поглед на црквата „Св. Никола“

македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба

Координати 41°56′03″N 21°20′44″E / 41.93417° СГШ; 21.34556° ИГД / 41.93417; 21.34556Координати: 41°56′03″N 21°20′44″E / 41.93417° СГШ; 21.34556° ИГД / 41.93417; 21.34556
Место Говрлево
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во скопското село Говрлево. Се наоѓа во самото село, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]