Црква „Св. Петка“ - Говрлево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Црква Св. Петка во Говрлево 09.JPG

Поглед на црквата „Св. Петка“

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба
Координати 41°55′33″N 21°22′02″E / 41.92583° СГШ; 21.36722° ИГД / 41.92583; 21.36722Координати: 41°55′33″N 21°22′02″E / 41.92583° СГШ; 21.36722° ИГД / 41.92583; 21.36722
Населено место Говрлево
Општина Сопиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — една од неколкуте манастирски цркви, во скопското село Говрлево.

Средишен поглед на новоизградената црква во дворот на манастирот

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]