Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Злести

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Викиекспедиција Дебарца 58.jpg

Поглед на црквата во Злестинскиот манастир

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Белчишка
Местоположба
Координати 41°17′01″N 20°48′52″E / 41.28361° N; 20.81444° E / 41.28361; 20.81444Координати: 41°17′01″N 20°48′52″E / 41.28361° N; 20.81444° E / 41.28361; 20.81444
Населено место Злести
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 2000
Завршено 2009
Осветување 1 август 2009
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Рождество на Пресвета Богородица (позната и како Пресвета Богородица или Света Богородица) — главна манастирска црква на новоизградениот Злестински манастир, сместен во непосредна близина на селото Злести, во чиј двор се наоѓаат остатоци на старохристијанска и средновековна црква Св. Богородица Пречиста, која се верува дека била изградена на темели на старохристијанска црква во времето на светите Климент и Наум.

Историја[уреди | уреди извор]

Започнала да се гради во 2000 година по проект на Драган Танески. Иконостасот бил изработен од Гоце Трајчески, фрескоживописот во внатрешноста го изработила Васе Чуркоска, додека иконите се дело на Љупчо Дескоски.[1]

Црквата била осветена од страна на митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј на 1 август 2009 година.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „ОСВЕТУВАЊЕ НА ЦРКВАТА „РАЃАЊЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА" – С. ЗЛЕСТИ, ДЕБРЦА, ОХРИДСКО“. Дебарско-кичевска епархија. 4 август 2009. Посетено на 28 август 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]