Злестински манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Злестински манастир
Поглед на новоизградената манастирска црква, заедно со руините на средновековната црква
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Богородица“ - Злести
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наПресвета Богородица
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Рождество на Пресвета Богородица“
Личности
Место
Местос. Злести, Општина Дебрца Македонија Македонија
Координати41°17′01″N 20°48′52″E / 41.28361° N; 20.81444° E / 41.28361; 20.81444Координати: 41°17′01″N 20°48′52″E / 41.28361° N; 20.81444° E / 41.28361; 20.81444
Видливи остатоци1 црква, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностда
Други информации(Белчишка парохија)

Злестински манастир — новоизграден манастир во близина на селото Злести, во областа Дебрца. Манастирот е подигнат покрај археолошкото наоѓалиште Св. Богородица Пречиста, каде е откриена средновековна црква на темели од старохристијанска базилика, за која се верува дека била изградена во времето на светите Климент и Наум.[1]

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Во рамките на манастирот се наоѓаат манастирската црква „Рождество на Пресвета Богородица“, камбанаријата, конаците, како и значајното археолошко наоѓалиште Св. Богородица Пречиста, по кого е именувана и новоизградената црква, со што со изградбата на манастирот се продолжила низата на постоење на христијански храмови на ридот над селото Злести.

Црква „Рождество на Пресвета Богородица“[уреди | уреди извор]

Црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ е главната манастирска црква во целиот комплекс, по која е и наречен целиот манастир. Црквата започнала да се гради во 2000 година по проект на Драган Танески. Целосно била завршена во 2009 година, кога била осветена од страна на митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј.[2]

„Св. Богородица Пречиста[уреди | уреди извор]

Св. Богородица Пречиста (понекогаш спомнувано и како Раштани) претставува старохристијанска базилика и средновековна црква со некропола, чиишто остатоци и рушевини од ѕидините се наоѓаат во наоѓалиштето „Раштани“, во непосредна близина на селото Злести, 30 километри северно од градот Охрид.[3]

Средновековната црква во наоѓалиштето изградена на темели на старохристијанска базилика се верува дека била подигната за време на животот и делото на светите Климент и Наум.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Архитектура“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 116. (2009). Скопје: МАНУ.
  2. „ОСВЕТУВАЊЕ НА ЦРКВАТА „РАЃАЊЕ НА ПРЕСВЕТА БОГОРОДИЦА" – С. ЗЛЕСТИ, ДЕБРЦА, ОХРИДСКО“. Дебарско-кичевска епархија. 4 август 2009. Посетено на 28 август 2016.
  3. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  4. Т., О. (5 октомври 2013). „Фрескоживописот, сакралната и рурална архитектура и селските слави и обичаи во Дебрца“. OhridNews.com. Охрид. Посетено на 27 август 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]