Македонија во 1999 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Македонија во 1999 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002

Лидери[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

 • 20 јануари - Донесен е закон за амнестија, според кој Руфи Османи и Алајдин Демири, градоначалници на Гостивар и Тетово, биле пуштени на слобода, осудени поради немирите од 9 јули 1997 години.
 • 28 јануари - Република Македонија го признава Тајван.

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

ХОПС - Опции за здрав живот
 • 2 март – Во Скопје, во касарната "Гоце Делчев" се промовирани 64 водници на Армијата на Република Македонија, прва класа подофицери произведени во Центарот за воено образование и обука, денес Воена академија на РМ.
 • 15 март – Во Скопје е основана ХОПС - Опции за здрав живот
 • 6 март – Македонија побара помош од САД и НАТО како замена на мисијата на УНПРЕДЕП
 • 20 март – започнало бомбардирањето на СР Југославија од страна на НАТО. Република Македонија примила 350.000 косовски бегалци.
 • 24 март – НАТО бомбардира цели на Косово. Бран од бегалци во Македонија.

?? март - Р.Македонија за прв пат аплицира за членство во Европската Унија, иако поранешните социјалистички држави тоа го прават од 1992 г.

април[уреди | уреди извор]

 • 22/25 април - на Самитот на НАТО во Вашингтон, Република Македонија заедно со уште девет земји беше вклучена во Акциониот план за членство.

мај[уреди | уреди извор]

 • 19 мај - Непознати лица на ул. "Цветан Димов" во Скопје, оставиле полна торба со експлозив од која по активирањето тешко беше рането едно лице, а како последица заработи траен инвалидитет.

јуни[уреди | уреди извор]

Утрински Весник

јули[уреди | уреди извор]

 • 29 јули – Во Скопје, во ворната академија, е промовирано произведување во офицерски чин потпоручник на питомците од првата генерација школувана во Воената академија "Генерал Михаило Апостолски".

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

 • 3 септември - На граничниот премин Генерал Јанковиќ, почна да работи царинската служба на УНМИК, наплатувајќи ги царинските давачки во германски марки.

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

Борис Трајковски

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Некаде во ноќта

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]


5 јуни 1999
Македонија  1 – 1  Хрватска Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: Хуг Даглас (Шкотска)
Христов гол 80' Шукер гол 20'

9 јуни 1999
Ирска  1 – 0  Македонија Лансдовн Роад, Даблин
Гледачи: 28,108
Судија: Урс Мајер (Швајцарија)
Куин гол 60'

5 септември 1999
Југославија  3 – 1  Македонија Стадион ЈНА, Београд
Гледачи: 22,000
Судија: Андерс Фрицк (Шведска)
Стојковиќ гол 37'54'
Савичевиќ гол 77'
Ќириќ гол 64' (pen.)

8 септември 1999
Македонија  2 – 4  Југославија Градски, Скопје
Гледачи: 18,000
Судија: Љубош Михел (Словачка)
Шаќири гол 60'
Ќириќ гол 90'
Милошевиќ гол 1'
Бабунски гол 4' (o.g.)
Станковиќ гол 14'
Друловиќ гол 38'

9 октомври 1999
Македонија  1 – 1  Ирска Градски, Скопје
Гледачи: 6,000
Судија: Хуан Фернандез Марин (Шпанија)
Ставревски гол 90' Квин гол 18'

* Пријателски натпревари

10 02 1999
15:00
Албанија  2 – 0  Македонија Кемал Стафа, Тирана
Гледачи: 6,000
Судија: Бориволос Георгиос (Грција)
Вата Руди гол 13'
Богдан Ерјон гол 28'
Report

Кошарка[уреди | уреди извор]

Квалификации за Евробаскет 1999

 • Романија – Македонија 59–71
 • Македонија – Унгарија 64–58

Евробаскет 1999

21 јуни
20:45
Македонија  67 – 71  Франција    Тулуз
22 јуни
18:30
Југославија  83 – 68  Македонија    Toulouse
23 јуни
18:30
Македонија  62 – 64  Израел    Toulouse

Ракомет[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Македонија е се што имаме“, Киро Глигоров (2001), стр. 551.