Прејди на содржината

Македонија во 1995 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Македонија во 1995 година
Знаме на Македонија до 5 октомври 1995 година

Знаме на Македонија од 5 октомври 1995 година
Грб на Македонија
Години : 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

 • 15 февруари - Во Мала Речица е основан Тетовскиот парауниверзитет. По ова следувале големи протести во цела држава од страна на македонските студенти и средношколци. По два дена, универзитетот бил затворен, а во немирите еден Албанец убиен.
 • 23 февруари - Околу 2.000 македонски студенти и средношколци протестираа против универзитетот во Мала Речица, барајќи негово затворање.
 • 27 февруари - 19 албански пратеници го напуштија парламентот во знак на протест против затворањето на универзитетот во Мала Речица и поради одбивањето да говорат на свој мајчин јазик во работата на парламентот.

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

 • 3 мај - Деканот на универзитетот во Мала Речица беше осуден на затворска казна од две и пол години, поради немирите од пред универзитетот на 17 февруари.
 • 8 мај - Република Македонија и Република Сингапур воспоставија дипломатски односи.
 • 15 мај - Кај с.Богомила пуштена е првата електро-централа на реката Бабуна.

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

 • 17 август – Во Скопје, во составот на весникот "Вечер", излезе првиот број на "Армиски збор", весник на Армијата на Република Македонија.

септември[уреди | уреди извор]

Македонија е примена во Советот на Европа

октомври[уреди | уреди извор]

Атентат врз Киро Глигоров

ноември[уреди | уреди извор]

Црвен Крст на Македонија

декември[уреди | уреди извор]

 • 19 и 22 декември - Договор Македонија - НАТО за транзит на силите на ИФОР/СФОР низ територијата на Република Македонија. Договорот беше продолжен на 18 и 26 декември 1996 година.

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

 • Започна да излегува списанието Фокус.
 • Започна да излегува списанието Таа.

Објекти[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

* Квалификации за Европско првенство во 1996 година во Англија:

26 април 1995
Данска  1 – 0  Македонија Копенхаген
Гледачи: 38,888
Петер Нилсен гол 70'
10 мај 1995
Ерменија  2 – 2  Македонија Ереван
Гледачи: 5,000
Размик Григоријан гол 23'
Армен Шагелдијан гол 50'
Христов гол 60'
Марковски гол 69'
7 јуни 1995
Македонија  0 – 5  Белгија Градски стадион, Скопје
Гледачи: 532
Grün гол 15'
Scifo гол 18'59'
Schepens гол 27'
Versavel гол 43'
6 септември 1995
Македонија  1 – 2  Ерменија Градски стадион, Скопје
Гледачи: 10,000
Мицевски гол 10' Григоријан гол 61'
Шагелдијан гол 78'
11 октомври 1995
Кипар  1 – 1  Македонија Лимасол
Гледачи: 4,513
Агатоклеус гол 90' Јовановски гол 35'
15 ноември 1995
Шпанија  3 – 0  Македонија Елче
Гледачи: 21,350
Кико гол 8'
Манхарин гол 73'
Каминеро гол 78'
 • Пријателски натпревари:
30 08 1995
20:00
Турција  2 – 1  Македонија Истанбул, Истанбул
Гледачи: 18,500
Судија: Кудиев Асим (Азербејџан)
Огун Темираноглу гол 6'
Мандирали Хами гол 53'
Report Караџов Сашо гол 52'

Кошарка[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Петре Прличко
Васил Иљоски

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Македонија е сè што имаме“, Киро Глигоров (2001), стр. 550.
 2. https://heraldika.org.mk/news/nov-pretendent-za-dizajnot-na-znameto/