Македонија во 2016 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2016 г.
во
Република Македонија
Децении:
Поврзано:Други настани во 2016 г.
Времеслед на македонската историја

Ова е список на настаните во Македонија кои се случиле во 2016 година.

Лидери[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Згради и градби[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

* Квалификации за светско првенство во фудбал (2018)

5 септември 2016 (2016-09-05)
20:45
(20:45 UTC+2)
Албанија  2–1  Македонија
Гледачи: 14,667
Report (FIFA)
Report (UEFA)
6 октомври 2016 (2016-10-06)
20:45
(20:45 UTC+2)
Македонија  1–2  Израел
Гледачи: 6,500
Report (FIFA)
Report (UEFA)
9 октомври 2016 (2016-10-09)
20:45
(20:45 UTC+2)
Македонија  2–3  Италија
Гледачи: 19,195
Report (FIFA)
Report (UEFA)
12 ноември 2016 (2016-11-12)
20:45
(20:45 UTC+1)
Шпанија  4–0  Македонија
Гледачи: 16,622
Report (FIFA)
Report (UEFA)

* Квалификации за европското првенство во фудбал до 21 години (2017)

28 март 2016 (2016-03-28)
21:00
 Франција 1–1  [[Фудбалска репрезентација на 21 под MKD година |]]
Report
27 мај 2016 (2016-05-27)
18:00
 Украина 0–2  [[Фудбалска репрезентација на 21 под MKD година |]]
Report
2 септември 2016 (2016-09-02)
20:30
 Шкотска 0–1  [[Фудбалска репрезентација на 21 под MKD година |]]
Report
6 септември 2016 (2016-09-06)
18:45
 Македонија 2–0  [[Фудбалска репрезентација на 21 под NIR година |]]
Report
11 октомври 2016 (2016-10-11)
18:45
 Македонија 2–0  [[Фудбалска репрезентација на 21 под SCO година |]]
Report

Кошарка[уреди | уреди извор]

    • Квалификации за Евробаскет 2017
31 август 2016
20:30
Boxscore Македонија  89 – 75  Луксембург   
Гледачи: 1,850
Четвртини: 30–13, 18–15, 21–26, 20–21
3 септември 2016
18:30
Boxscore Обединето Кралство  96 – 79  Македонија   
Гледачи: 2,300
Четвртини: 28–30, 22–13, 19–17, 27–19
7 септември 2016
20:30
Boxscore Македонија  66 – 76  Унгарија   
Гледачи: 2,000
Четвртини: 17–15, 18–17, 13–16, 18–28
10 септември 2016
19:30
Boxscore Луксембург  74 – 82  Македонија   
Гледачи: 450
Четвртини: 13–21, 21–27, 31–16, 9–18
14 септември 2016
19:00
Boxscore Македонија  62 – 89  Обединето Кралство   
Гледачи: 1,000
Четвртини: 14–21, 16–22, 23–23, 9–22
17 септември 2016
16:30
Boxscore Унгарија  63 – 61  Македонија   
Гледачи: 2,030
Четвртини: 18–25, 14–12, 14–9, 17–15

Ракомет[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

15 јануари 2016
18:00
Франција  30–23  Македонија Арена Таурон, Краков
Гледачи: 9,000
(12–12)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон
17 јануари 2016
20:30
Македонија  23–24  Полска Арена Таурон, Краков
Гледачи: 14,200
(13–11)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон 1×Red card

19 јануари 2016
18:15
Македонија  27–27  Србија Арена Таурон, Краков
Гледачи: 11,000
(13–13)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
21 јануари 2016
20:30
Македонија  24–34  Хрватска Арена Таурон, Краков
Гледачи: 9,100
(13–17)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

25 јануари 2016
18:15
Македонија  31–31  Норвешка Арена Таурон, Краков
Гледачи: 7,600
(17–13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

27 јануари 2016
16:00
Македонија  29–30  Белорусија Арена Таурон, Краков
Гледачи: 3,100
(13–14)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Одбојка[уреди | уреди извор]

  • Квалификации за Европско првенство во одбојка (2017)
Дата Време Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно Извештај
15 септември 19:45 Романија  3–0  Македонија 25–21 25–14 25–12     75–47 Report
16 септември 17:00 Чешка  3–1  Македонија 25–17 25–18 23–25 27–25   100–85 Report
17 септември 17:00 Македонија  2–3  Естонија 28–26 22–25 23–25 27–25 11–15 111–116 Report
Дата Време Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно Извештај
23 септември 18:00 Чешка  3–0  Македонија 25–19 26–24 25–22     76–65 Report
24 септември 15:00 Естонија  1–3  Македонија 25–13 21–25 23–25 16–25   85–88 Report
25 септември 15:00 Македонија  3–1  Романија 29–31 25–22 25–21 25–22   104–96 Report

Останато[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]