Диџеј Бабура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Диџеј Бабура
Љупчо Петровски
Роден 1972
Починал 22 јануари 2016
Скопје, Македонија Македонија
Занимање диџеј

Диџеј Бабура, со вистинско име Љупчо Петровски ( 1972 - Скопје, 22 јануари 2016) - македонски диџеј.

Животопис[уреди | уреди извор]

Почетоците му датираат од неговиот ангажман во радиото „Мега ФМ“ (заедно со колегата диџеј Хитмен) во почетокот на 1990-тите. Подоцна, Бабура се префрлил во редовите на “Антена 5” радио, каде што останува сè до почетокот на 2000-тите. После тоа станува дел од екипата на „Сити Радио“.

Диџеј Бабура најчесто пуштал хаус музика, а настапувал и паралелно со најпознатите светски диџеј-имиња кои гостувале во Македонија.

Во 2005 година:

Диџеј Бабура бил еден од сопствениците на гореспоменатото Сити Радио.

По кратко боледување, Диџеј Бабура починал во Скопје на 22 јануари 2016 година. Зад себе ги оставил сопругата Елена и два малолетни сина, близнаците Јаков и Јаким.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ПРЕРАНО ЗАМИНА ЛЕГЕНДО: Пријателите се простуваат од диџеј Бабура (ВИДЕО/ФОТО). Архивирано од изворникот на 2016-01-25. Посетено на 2016-01-22.