Борут Пахор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борут Пахор
Борут Пахор


Мандат
22 декември 2012 – 23 декември 2022
Претходник Данило Тирк
Следбеник Наташа Пирц Мусар

Роден
Партија Лига на комунисти (пред 1990)

Социјалдемократи (1990 – 2012)

Независен (2012 – денес)

Борут Пахор (роден на 2 ноември 1963) — словенечки политичар. Тој беше премиер на Словенија од ноември 2008 до февруари 2012 година, и претседател на Словенија од декември 2012 до декември 2022 година.

Долгогодишниот претседател на социјалдемократите, Пахор, служеше неколку термини како член на Националното собрание и беше говорник од 2000 до 2004 година. Во 2004 година Пахор беше избран за член на Европскиот парламент. Откако социјалдемократите победија на парламентарните избори во 2008 година, Пахор беше назначен за премиер.

Во септември 2011 година, владата на Пахор изгуби гласање, поради доверба во услови на економска криза и политички тензии. Тој продолжи да ја извршува функцијата на премиер, додека не беше заменет со Јанез Јанша во февруари 2012 година. Во јуни 2012 година, тој најави дека ќе се кандидира за главно церемонијалната канцеларија на претседателот на Словенија. Тој го победи актуелниот претседател Данило Тирк во вториот круг од изборите одржани на 2 декември 2012 година, при што доби приближно две третини од гласовите.[1] Во ноември 2017 година, Пахор беше повторно избран за претседател, на втор мандат.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pahor : Türk 67,44 % : 32,56 %. Nizka udeležba, 2 % neveljavnih glasovnic“. RTVSLO.si (словенечки). Посетено на 2020-05-06.
  2. „MMCživo: Pahor po zmagi: Potrudil se bom, da bo moj glas bolj slišan“. RTVSLO.si (словенечки). Посетено на 2020-05-06.