Иван Терзиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван Терзиев
Роден Робово, Струмичко
Починал 29 мај 2016
Скопје, Македонија Македонија
Занимање композитор и флејтист

Иван Терзиев (Робово, Струмичко, 1928 - Скопје, 29 мај 2016) — македонски композитор и флејтист. Важи за најголем мајстор на флејтата во Македонија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Терзиев е роден во струмичкото село Робово. Тој подоцна постанува еден од најдобрите македонски композитори и флејтисти, покрај другите негови извонредни музички дела, автор е и на маршот посветен на историското ВМРО, денес химна на ВМРО-ДПМНЕ. Тој е комплетен автор и на балетската свита Јаболко и девојка, своевидно ремек дело. Починал во Скопје на 29 мај 2016 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]