Македонија во 1998 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Македонија во 1998 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

 • 1 јануари - стапи во сила Спогодбата за трговска и финансиска соработка на Македонија со ЕУ[1].
 • 4 јануари - Бомба во зградата на УВР Прилеп (околу 21.30).
 • 4 јануари - Бомба во УВР Куманово (10 минути подоцна).
 • 26 јануари - официјална посета на претседателот Глигоров во Русија, по покана на неговиот колега, Борис Елцин.

февруари[уреди | уреди извор]

 • 28 февруари - во градот Гоце Делчев е одржан Обединувачки конгрес на фракциите и на групите на ОМО Илинден (со исклучок на групата на Јордан Костадинов).

март[уреди | уреди извор]

Демократска алтернатива
 • 11 март - Потпишана Спогодбата за трговија и текстил (иако, истата била во сила од 1 август 1997 година). Спогодбата важела до 31 декември 1998 година. Сепак, почнувајќи од 1 јануари 2000 година насила е обновената Спогодба за трговија и текстил.
 • 21 март - Во Скопје се одржа Основачкото собрание на политичката партија Демократска алтернатива. За претседател е избран д-р Васил Тупурковски.
 • 21/22 март - Во Скопје, се одржал првиот состанок на заедничкиот Совет за соработка. Советот се формирал со цел да ја следи реализацијата на Спогодбата за соработка, постигнувањата и развојот во структуралните реформи, како и да дава сугестии и насоки во врска со одредени специфични прашања;

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

 • 19 мај - прелет на авиони на НАТО од типот на АВАКС, во рамките на мисијата на ПзМ.
 • 21 мај - Експлодира бомба на ул. "Димитрие Чуповски" во Скопје.
 • 25 мај - Експлодира подметнатата експлозивна направа на влезот на Полициската станица "Бит пазар" во Скопје.

јуни[уреди | уреди извор]

 • 15 јуни – Во Република Македонија беше изведена воздушна вежба на НАТО "Решителен сокол", со учество на 79 авиони. На вежбата учествуваа и припадници на единицата за специјални намени "волци".

јули[уреди | уреди извор]

 • 20 јули - Експлозии: на отворената пруга Табановце; во кругот на Полициската станица во Куманово и пред влезот во касарната.
 • 29 јули - Европската комисија за човековите права ја разгледа и ја прифати тужбата на ОМО Илинден против Република Бугарија и ја упати до Европскиот суд во Стразбур.

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

/* 11 – 18 септември – На полигонот "Криволак" се одржа мултинационалната вежба "Најдобар кооперативен зафат '98" со учество на 26 земји, од што 13 земји членки на НАТО и исто толку на ПзМ.

 • 30 септември - Во Скопје почна да работи МИА (Македонска информативна агенција).

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

 • 2 декември – Владата на РМ донесе одлука за доаѓање на НАТО силите во Република Македонија во функција за извлекување на верификационата мисија на НАТО во Косово.

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

6 септември 1998
Македонија  4 – 0  Малта Градски, Скопје
Гледачи: 8,000
Судија: Јан Вегереф (Холандија)
Божинов гол 20'47'
Шаќири гол 70'76'

14 октомври 1998
Хрватска  3 – 2  Македонија Максимир, Загреб
Гледачи: 8,541
Судија: Николај Левников (Русија)
Шукер гол 16'
Бобан гол 45'70'
Ќириќ гол 2'
Шаиновски гол 55'

18 ноември 1998
Малта  1 – 2  Македонија Тачали, Тачали
Гледачи: 4,671
Судија: Сергеј Шмолик (Белорусија)
Сикшмит гол 69' Николовски гол 49'
Захариевски гол 63'

* Пријателски натпревари

18 04 1998
20:00
Македонија  2 – 2  Јужна Кореја Градски, Скопје
Гледачи: 8,000
Судија: Ормандиеф Стефан (Бугарија)
Ѓорѓи Христов гол 85'
Ѓузелов Игор гол 88'
Report Јанг гол 24'
Шои гол 85'

20 04 1998
15:00
Македонија  2 – 1  Јамајка Азади ЛЏ Куп, Техеран
Гледачи: 60,000
Судија: Аспари Хусеин (Иран)
Ѓорѓи Христов гол 17'
Ѓорѓи Христов гол 45'
Report Хал Пол гол 69' (пен..)

20 04 1998
13:00
Македонија  0 – 0 (a.e.t.)
(2 – 4 пен.)
 Унгарија Азади ЛЏ Куп, Техеран
Гледачи: 50,000
Судија: Аспари Хусеин (Иран)
Report
  Пенали  
Стојановски Милан
Шаиновски Џевџед
2 – 4 Хрутка Јанош
Хорват Ференц
Васки Золтан
Листех Кристијан

17 05 1998
15:00
САД  0 – 0  Македонија Спартан, Сан Хосе
Гледачи: 23,861
Судија: Гонсалес Б (Мексико)
Report

18 05 1998
15:00
Канада  1 – 0  Македонија Мос Парк, Торонто
Гледачи: 8,491
Судија: Мартинес Фариас (Канада)
Томсен Нал гол 6' Report

03 06 1998
15:00
Македонија  1 – 1  Босна и Херцеговина Градски, Скопје
Гледачи: 7,000
Судија: Радоман Мирослав (Југославија)
Стојановски Милан гол 6' Report Бркиќ Сенад гол 75'

29 09 1998
16:00
Македонија  2 – 2  Египет Градски, Куманово
Гледачи: 2,000
Судија: Радуловиќ Славко (Југославија)
Захариевски Срѓан гол 22'
Шаиновки Џевџед гол 44'
Report Хасан Хосман гол 84'
Набих Осама гол 88'

Кошарка[уреди | уреди извор]

Квалификации за Евробаскет 1999

 • Македонија – Романија80–52
 • Унгарија – Македонија 49–68
 • ПортугалијаМакедонија 64–87
 • Македонија– Русија 89–94
 • Полска – Македонија 50–61
 • Македонија – Португалија75–63

Ракомет[уреди | уреди извор]

29 мај 1998
 Унгарија 29 – 20 Македонија Македонија
31 мај 1998
Македонија Македонија 26 – 26
1 јуни 1998
 Хрватска 28 – 21 Македонија Македонија
3 јуни 1998
Македонија Македонија 19 – 26  Шпанија
4 јуни 1998
 Чешка 38 – 18 Македонија Македонија

11 декември 1998
 Данска 37 – 21  Македонија
12 декември 1998
 Македонија 23 – 27  Норвешка
14 декември 1998
 Македонија 27 – 22  Шпанија
16 декември 1998
 Русија 23 – 25  Македонија
17 декември 1998
 Полска 27 – 15  Македонија

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Спорт Мажи Жени Вкупно
Алпско скијање 1 1 2
Скијачко трчање 1 0 1
Вкупно(2) 2 1 3

Починати[уреди | уреди извор]

Ненад Стојановски
Драган Богдановски

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Македонија е сè што имаме“, Киро Глигоров (2001), стр. 550.