Македонија во 2018 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2018 г.
во
Република Македонија
  • 2019
  • 2020
  • 2021
Децении:
Поврзано:Други настани во 2018 г.
Времеслед на македонската историја

Ова е список на настаните во Македонија кои се случиле во 2018 година.

Лидери[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

Потпишување на договорот за македонско-грчкиот спор (17.06.2018, Преспа) (42853677381).jpg

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

Транспаренти и плакати на движењето Бојкотирам кај жена-парк во Скопје, карши Собранието на Република Македонија, три дена по референдумот

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Згради и градби[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

Ракомет[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

13 јануари 2018
19:30
Македонија  25–24  Словенија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 11,000
Судии: Дину, Дин (РОМ)
Манасков 8 (11–11) Млакар 4
Suspension 4×добил жолт картон Извештај 11×Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card
15 јануари 2018
20:30
Црна Гора  28–29  Македонија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 5,000
Судии: Сантош, Фонсека (POR)
Чавор 6 (16–15) Кузмановски 5
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Report Suspension 2×добил жолт картон
17 јануари 2018
18:15
Германија  25–25  Македонија Арена Загреб, Загреб
Гледачи: 5,100
Судии: Гуско, Репкин (BLR)
Вајнхолд 8 (12–11) Талески 6
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари 2018
20:30
Македонија  20–31  Шпанија Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,796
Судии: Гуско, Репкин (BLR)
Манасков, Стоилов 4 (6–15) Гурбиндо 6
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон
23 јануари 2018
20:30
Македонија  24–25  Чешка Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 3,780
Судии: Зотин, Володков (RUS)
Талески 5 (13–11) Хорак 8
Suspension 3×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card
24 јануари 2018
18:15
Македонија  20–31  Данска Вараждин арена, Вараждин
Гледачи: 2,343
Судии: Мажејка, Гателис (LTU)
Кузмановски 6 (12–12) Damgaard 11
Suspension 1×добил жолт картон Report Suspension 3×добил жолт картон

Одбојка[уреди | уреди извор]

Дата Време Резултат Сет 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Вкупно Извештај
15 август 17:45 Унгарија  2–3  Македонија 23–25 23–25 25–23 25–23 14–16 110–112 Извештај
18 август 20:30 Македонија  2–3  Украина 27–25 26–24 20–25 20–25 12–15 105–114 Извештај
22 август 20:30 Македонија  2–3  Швајцарија 25–21 21–25 23–25 25–19 12–15 106–105 Извештај
25 август 17:00 Швајцарија  2–3  Македонија 21–25 19–25 25–16 25–23 12–15 102–104 Извештај

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Хокеј[уреди | уреди извор]

  • На 20 и 21 јануари 2018 година, Македонија одиграла два меѓународни пријателски натпревари против репрезентацијата на Босна и Херцеговина во Сараево во текот на еден викенд. Македонија победила на првиот натпревар со 8–7 а на вториот натпревар загубила со 7–6 по продолженија.

Починати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ципрас: Никогаш не постоела македонска нација во античко време“. Фокус (македонски). 20 јанаури 2018. конс. 3 февруари 2018.