Мирослав Стојановиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 1963
Ниш,  Србија
Починал 10 јануари 2018
Скопје, Македонија Македонија
Занимање сликар


Мирослав Стојановиќ - Шуки (српски: Мирослав Стојановић; Ниш, Србија, 1963 - Скопје, 10 јануари 2018) — македонски сликар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Стојановиќ е роден во 1963 во Ниш, Србија. Дипломирал на ФЛУ во Скопје во класата на проф. Ристо Калчевски. Членувал во групата ЗЕРО. Живее и работи во Скопје. Самостојно има изложувано преку десетина пати (состојба 2011).[1] Починал во Скопје на 10 јануари 2018 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Изложба на дела од Мирослав Стојановиќ во Прилеп“ (македонски). Inpress. 8 декември 2011. конс. 2011-12-08. 
  2. Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки