Македонија во 2002 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Македонија во 2002 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Попис на население2 .022. 547
Години : 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

  • 9 март - Основана непрофитна и неполитичка организација БЕСТ.
  • 14 март - Судиите на Основниот суд Скопје 2 ги потпишаа решенијата за амнестија на политичкиот водач на поранешната ОНА, Али Ахмети и на неговиот вујко, водачот на кичевските бомбаши и организаторот на повеќето бомбашки напади на полициските станици во Македонија, Фазли Велиу.

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

8 септември 2002
Лихтенштајн  1 – 1
 Македонија Реинпарк, Вадуз
Гледачи: 2,300
Судија: Витали Годилјан (Украина)
Штокласа гол 90' Христов гол 8'

12 октомври 2002
Македонија  1 – 2
 Турција Градски, Скопје
Гледачи: 12,000
Судија: Кнуд Ерик Фрискер (Данска)
Гроздановски гол 2' Окан гол 29'
Кавечи гол 53'

16 октомври 2002
Англија  2– 2
 Македонија Ст Мери, Саутемтон
Гледачи: 32,095
Судија: Артуро Дуден Ибанез (Шпанија)
Бекам гол 12'
Жерард гол 35'
Шакири гол 10'
Трајанов гол 24'

* Пријателски натпревари

05 01 2002
17:00
Македонија  0 – 0  Албанија Турнир, Бахреин
Гледачи: 2,000
Судија: Ал Блусуи (Оман)
Report

05 01 2002
20:15
Бахреин  1 – 1  Македонија Национален Стадион, Манама - турнир Бахреин
Гледачи: 4,000
Судија: Ал Блусхи (OAE)
Мохамед Селмен гол 11' Report Сиљановски Јурица гол 40'

10 01 2002
19:00
Финска  3 – 0  Македонија Национален Стадион, Манама - турнир Бахреин
Гледачи: 3,500
Судија: Ал Мусалем (OAE)
Копила Мика гол 11'25'
Миеми Јари гол 23'
Report

27 03 2002
16:00
Босна и Херцеговина  4 – 4  Македонија Грбавица, Сараево
Гледачи: 3,500
Судија: Шупраха Алојзие (Хрватска)
Болиќ Елвир гол 3'67'
Барбарез Сергеј гол 8'37'
Report Шакири Артим гол 9'75'87'
Ќириќ Сашо гол 65' (пен..)

17 04 2002
15:00
Македонија  1 – 0  Финска Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 5,000
Судија: Ердемир Орхан (Турција)
Ставревски Горан гол 36' Report

21 08 2002
20:00
Македонија  5 – 0  Малта Градски, Скопје
Гледачи: 7,000
Судија: Шупраха Алојзе (Хрватска)
Стојко Ацо гол 37'
Шаќири Артим гол 40'66'
Христов Ѓорѓи гол 55'
Пандев Горан гол 89'
Report

22 11 2002
20:15
Македонија  2 – 3  Израел Градски, Скопје
Гледачи: 7,000
Судија: Митрев Митко (Хрватска)
Васовски Александар гол 62'
Седловски Гоце гол 90'
Report Замберг Михаел гол 37'
Нимни Али гол 28'
Битон Ели гол 90+4'

Кошарка[уреди | уреди извор]

Ракомет[уреди | уреди извор]

Зимски олимписки игри[уреди | уреди извор]

Учесници по спорт[уреди | уреди извор]

Спорт Мажи Жени Вкупно
Алпско скијање 1 0 1
Скијачко трчање 1 0 1
Вкупно(2) 2 0 2

Алпско скијање[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Дисциплина Резултати
1. трка 2. трка Вкупно Пласман
Дејан Пановски Слалом Није завршио
Велеслалом 1:20,48 (65) 1:18,30 (52) 1:38,78 52 / 57 (78)

Cross country skiing pictogram.svg Скијачко трчање[уреди | уреди извор]

Име Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Време Пласман Време Пласман Време Пласман Време Заостанување Пласман
Ѓоко Динески Спринт 3:29,29 64 Не се квалификува 64 / 71
30 км 1,33:33,9 22:02:9 68 /68 (78)

Починати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]