Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Кичево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кирил и Методиј
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Прва кичевска
Местоположба
Населено место Кичево
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Кирил и Методиј
Изградба 2002 (осветени темели)
2013 (изградба)
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Кирил и Методиј е градска црква во Кичево.[1] Сместена е на крстосницата на патот за ридчето Крушино и магистралниот пат. Камен темелникот на црквата бил поставен на ден Петровден 2002 година, но поради неразрешени имотно правни односи на дел од плацот, изградбата на истата била одлагана полни 10 години. Конечно во јануари 2013 година, после сите разрешени спорови, градбата е целосно продолжена.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Антоски, Зоран (7 јануари 2013). „По еден век Кичево ќе добие нова црква“. Нова Македонија. Посетено на 2013-01-08.

Координати: 41°30′24.59″N 20°57′7.49″E / 41.5068306° СГШ; 20.9520806° ИГД / 41.5068306; 20.9520806