Црква „Св. Јоаким Осоговски“ - Јакимово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јоаким Осоговски
Jakimovo crkva.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Јакимовска
Местоположба
Населено место Јакимово
Општина Виница
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Јоаким Осоговски
Изградба 1 август 1993
Завршено 2002
Осветување 6 мај 2002
Живопис 2003
Зограф Венко Цветков
Водство свештеник Марјан Вучковски
Архитектонски опис
Површина 200 м²
Портал „МПЦ“

Свети Јоаким Осоговски претставува главната парохиска црква на Јакимовската парохија. Црквата се наоѓа во селото Јакимово во непосредна близина на Виница. Камен темелник за изградба е поставен на 1 август 1993 година, додека осветена е на 6 мај 2002 година. Иконите и фрескоживописот се дело на зографот Венко Цветков од Скопје. Патрониот празник на црквата се празнува на 29 август секоја година[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Архиерејска Литургија во Јакимово - Виница“. МПЦ - ОА. 29 август 2009. Посетено на 2010-10-09.