Прејди на содржината

Македонија во 1994 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Македонија во 1994 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Попис на население1 .936. 877
Години : 1994 1992 1993 1994 1995 1996 1997
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 1994 1992 1993 1994 1995 1996 1997

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

 • јануари - Мидхад Емини и уште девет етнички Албанци беа уапсени поради сепаратистички активности- формирање на паравојска.
 • 10 јануари - Владата на Република Македонија донесе одлука за пристапување на Република Македонија кон Конвенцијата за меѓународен превоз со железница од 1980 година..
 • 26 јануари - Во Рим, Република Македонија е примена за полноправен член на Меѓународната банка за финансирање на развојот на земјоделството (ИФАД).
 • 26 јануари - Воспоставени дипломатски односи со Руската Федерација.
 • 31 јануари - Во Скопје е формирано Друштво на македонско - турско пријателство и соработка..

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

Македонија станува член на Советот на Европа
 • 1 март - Владата на Словачката Република донесе одлука за признавање на Република Македонија и за воспоставување на дипломатски односи на ниво на амбасади.
 • 1 март - За првпат во Армијата на Република Македонија беше формирана Единица за специјални намени (6. Одред) под името „Волци“. .
 • 10 март - Водачот на ОМО Илинден, Јордан Костадинов, на прес-конференција во Софија побара статус на автономна област за Пиринска Македонија. Остри реакции од бугарска страна.
 • 10 март - Љубомир Фрчкоски го разрешува Павле Трајанов од позицијата раководител на јавната полиција поради обвинувањето дека во Македонија политичкиот врв го организира и го покрива шверцот со нафта.
 • 30 март - Во Стразбур, Република Македонија пристапи на 15 конвенции на Советот на Европа.

април[уреди | уреди извор]

 • 9 април - Цариниците во Македонија за првпат го одбележаа својот празник - 9 април, бидејќи на овој ден 1873 г. од Солун во Велес пристигна првиот воз во Македонија.
 • 15 април - Потпишан е општиот договор за трговија и царински тарифи ГАТТ.
 • 21 април - Во населбата Драчево кај Скопје, предадена е во употреба земската сателитска станица за директна телекомуникациона врска меѓу Македонија и САД.

мај[уреди | уреди извор]

 • 17 мај - Во Скопје е отворен Првиот меѓународен саем на книги и либрографика.
 • 28 мај - Во Битола е отворено Првото меѓународно графичко триенале.

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

 • 2 јули - ПДП ја напушти владата во знак на протест поради судењето на повеќемина Албанци обвинети за сепаратистички активности и организирање на паравоени структури во Македонија.

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

 • 1 октомври - Во Пробиштип е формиран Сојузот на организациите на жените на Македонија (СОЖМ), (од 2007 г. Национален совет на жените на Македонија), формиран од 13 организации, основани од 1990/94 г.
 • 12 октомври - Во с.Гиновци, во близина на Крива Паланка, почна изградбата на пругата кон Бугарија. Изградбата на пругата Куманово - Бељаковце - Деве-Баир чини околу 120 милиони долари.
 • 18 октомври - ВМРО и ДП најавуваат бојкот на вториот изборен круг поради изборен фалсификат (130.000 издадени државјанства за Косовци)
 • 20 октомври - Киро Глигоров победува во првиот круг со 52,44 отсто од гласовите, со главната порака „Името останува!“.
 • 20 октомври - опозицијата дефинитивно излегува од изборите и станува вонпарламентарна.
 • 29 октомври - По повод вториот круг на гласање за избор на пратеници во Собранието на Македонија, почна со работа Прес-центарот.
 • 30 октомври - Почна вториот круг на гласање во рамките на вторите повеќепартиски избори во Македонија.

ноември[уреди | уреди извор]

 • 14 ноември- се соопштуваат резултатите од пописот. Македонија има 1.936.877 жители, од кои 66,5% се Македонци и 22,7% Албанци.
 • 15 ноември - Беа објавени официјалните резултати од пописот, кои покажаа дека во Македонија има 1.963.877 жители.
 • 21 ноември - Во солунското пристаниште се блокирани 19.500 тони американска пченка за Македонија.
 • 26 ноември - инцидент во „Хард рок“, но Глигоров непланирано избегнува јавна компромитација.
 • 28 ноември - почнува „историската“ приватизација со усвојување на програмата за преструктурирање на 25 загубари.

декември[уреди | уреди извор]

Грбот на Тетовскиот универзитет
Бранко Црвенковски

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

 • Голем успех на македонската кинематографија. Филмот "Пред дождот" на режисерот Милчо Манчевски стана лауреат на филмскиот фестивал во Венеција, освојувајќи го "Златниот лав". Филмот набргу доживува успех на сите фестивали каде е прикажан. Најголем успех на македонската кинематографија. Филмот "Пред дождот" е номиниран за Оскар во категорија на не-англиско говорно подрачје[2]. Освен таа номинација , филмот продолжува со жетва на награди на голем број филмски фестивали низ целиот свет.
 • Започна да работи Kiss телевизија.
 • Започна да работи ТВ Ирис.
 • Започна да работи ТВ Канал Визија.

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

* Квалификации за Европско првенство во 1996 година во Англија:

7 септември 1994
Македонија  1 – 1  Данска Градски стадион, Скопје
Гледачи: 22,000
Стојковски гол 5' Повлсен гол 86'

12 октомври 1994
Македонија  0 – 2  Шпанија Градски стадион, Скопје
Гледачи: 30,000
Салинаш гол 16'25'

16 ноември 1994
Белгија  1 – 1  Македонија Брисел
Гледачи: 5,839
Верејен гол 31' Бошковски гол 51'

17 декември 1994
Македонија  3 – 0  Кипар Градски стадион, Скопје
Гледачи: 16,000
Ѓуровски гол 14'25'90'
 • Пријателски натпревари:
23 03 1994
17:00
Македонија  2 – 0  Словенија Градски, Скопје
Гледачи: 20,000
Судија: Ормандиев Стефан (Бугарија)
Серафимовски Жарко гол 2'
Бошковски Зоран гол 37'
Report

14 05 1994
16:00
Македонија  5 – 1  Албанија Градски, Тетово
Гледачи: 2,000
Судија: Митрев Митко (Бугарија)
Мицевски Тони гол 12'
Марјан Стојковски гол 23'
Мемеди Неџмедин гол 36'
Бошковски Зоран гол 72'
Мицевски Ванчо гол 85'
Report Ракли Алтин гол 49'

26 05 1994
17:00
Македонија  2 – 0  Естонија Градски, Скопје
Гледачи: 10,000
Судија: Митрев Митко (Бугарија)
Бошковски Зоран гол 13'
Канатларовски Драган гол 68'
Report

31 08 1994
17:00
Македонија  0 – 2  Турција Градски, Скопје
Гледачи: 8,500
Судија: Чолич Драган (Југославија)
Report Цетин Огуз гол 45'
Ердем Ариф гол 87'

Кошарка[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Цветко Узуновски

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]