Црква „Св. Петка“ - Струга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Crkva Sv,Petka -- Struga 1.JPG

Поглед кон црквата од другата страна на реката (исток)

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Прва струшка
Местоположба

Координати 41°10′52″N 20°40′39″E / 41.18111° СГШ; 20.67750° ИГД / 41.18111; 20.67750Координати: 41°10′52″N 20°40′39″E / 41.18111° СГШ; 20.67750° ИГД / 41.18111; 20.67750
Место Струга
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 1990 г.
Завршено 1994 г.
Осветување 1994 г.
Архитектонски опис

Свети Петкамакедонски православен храм која се наоѓа веднаш на самиот десен брег и страна на реката Црн Дрим, на крајот на градот Струга. Црквата е сместена спроти Општата болница во градот, на многу прометна сообраќајница.

Историја[уреди | уреди извор]

На местото на денешната црква уште одамна постоело светилиште на кое стружани палеле свеќи, се молеле и го одбележувале празникот.

На 21 октомври 1990 година се поставиле камен-темелник, а во 1994 година завршила градбата и била осветена од страна на митрополитот Тимотеј.[1]

Имот[уреди | уреди извор]

Црковниот имот зафаќал голема површина и се протегал меѓу Голем и Мал Дрим, па северно од неа сè до заобиколниот пат на Струга. Воедно, и денешната спортска сала се наоѓа на некогашниот црковен имот. До 1946 година, нејзиниот имот бил даван под наем и обработуван од сиромашни струшки семејства.[1]

Кражба[уреди | уреди извор]

Црквата била цел на кражба во текот на 2013 година, кога биле украдени бакарни шандани каде верниците палат свеќи и пари од верниците. Во грабежот немало одземени икони.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Светилишта во Струга“. Македонска нација. 27 август 2014. Посетено на 1 април 2016.
  2. „Ограбена црквата „Света Петка" во Струга“. Дневник. Скопје: МПМ Македонија. 18 јануари 2013. Посетено на 1 април 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]