Црква „Св. Петка“ - Ињево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Saint Petka Church in Injevo.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба
Координати 41°37′5″N 22°26′18″E / 41.61806° СГШ; 22.43833° ИГД / 41.61806; 22.43833Координати: 41°37′5″N 22°26′18″E / 41.61806° СГШ; 22.43833° ИГД / 41.61806; 22.43833
Нас. место Ињево
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 17 ноември 1994
Осветување 22 октомври 1995
Зограф Стефан од Охрид
Архитектонски опис

Света Петка — манастирска црква во близина на селото Ињево. Црквата се наоѓа на оддалеченост од неколку стотини метри по излезот на селото, поточно од десната страна на патот кој води кон Радовиш.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на црквата е поставен на 17 ноември 1994 година од страна на Митрополит Брегалнички г. Стефан, а истата била изградена во текот на следната година и е осветена на 22 октомври 1995 година. Иконите биле изработени од страна на зографот Стефан од Охрид.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата има основа во облик на крст и претстсавува крсто-куполен храм, при што просторот меѓу два соседни краци е поврзан со закосен ѕид. Страничните ѕидови се изработени од жолто-кафеави тули и не се малтерисани, додека ѕидовите меѓу соседните краци се во бела боја. Градбата е покриена со ќерамиди распоредени на различни нивоа, а од средишниот дел на покривот се издига осумаголна купола. Куполата е изработена од црвени тули и не е малтерисана освен на рабовите на осумте страни кои се во бела боја. Во средината на секоја страна на куполата има монофора. Куполата е покриена со ќерамиди поставени во пирамидален облик, а над покривот е поставен крст.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]