Црква „Св. Архангел Михаил“ - Ињево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Архангел Михаил
Црква „Св. Архангел Михаил“ - Ињево 6.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Карта

Координати 41°36′15.1″N 22°24′49.6″E / 41.604194° СГШ; 22.413778° ИГД / 41.604194; 22.413778Координати: 41°36′15.1″N 22°24′49.6″E / 41.604194° СГШ; 22.413778° ИГД / 41.604194; 22.413778
Место Ињево
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Изградба 27 април 1999
Осветување 20 октомври 2002
Архитектонски опис
Архит. тип крстокуполен храм

Свети Архангел Михаил — манастирска црква на Ињевскиот манастир „Св. Архангел Михаил“.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на црквата бил поставен на 27 април 1999 година од страна на Митрополитот Брегалнички г. Стефан. Црквата била осветена на 20 октомври 2002 година од страна на Митрополитот Брегалнички г. Агатангел.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна. На секоја страна од куполата има по една монофора. Главниот влез на црквата е сместен на западната страна кон којашто е доградена отворена припрата, а над влезот од припратата има ниша со фреска на којашто е прикажан Архангел Михаил. Црквата има и спореден влез на северната страна. Објектот е граден од тули коишто се забележливи на најголем дел од површината на ѕидовите, додека апсидата и крилата се обоени во бела боја. Покриен е со кров од ќерамиди.

Внатрешноста на црквата не е фрескоживописана. Престолните икони се од монахињата Макрина од Беровскиот женски манастир, а останатите икони се дело на зографот Тони од Радовиш.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]