Параклис „Св. Контантин и Елена“ - Ињево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Константин и Елена
Параклис „Св. Константин и Елена“ - Ињево 2.jpg

Внатрешноста на параклисот

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Координати 41°36′23.1″N 22°25′22″E / 41.606417° СГШ; 22.42278° ИГД / 41.606417; 22.42278Координати: 41°36′23.1″N 22°25′22″E / 41.606417° СГШ; 22.42278° ИГД / 41.606417; 22.42278
Место Ињево
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Константин и Елена
Архитектонски опис

Свети Константин и Еленапараклис во селото Ињево.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Параклисот се наоѓа во непосредна близина на црквата „Вознесение Христово“.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]