Црква „Вознесение Христово“ - Ињево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
ЕкспедицијаЛакавичко 217.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба
Координати 41°36′22″N 22°25′22″E / 41.60611° СГШ; 22.42278° ИГД / 41.60611; 22.42278Координати: 41°36′22″N 22°25′22″E / 41.60611° СГШ; 22.42278° ИГД / 41.60611; 22.42278
Населено место Ињево
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1872
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — парохиска црква во близина на селото Ињево. Црквата се наоѓа на неколку стотини метри пред влезот на селото, поточно од левата страна на патот кој води од селото Дедино.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1872 година, но не е познато кога и од кој архиереј била осветена. Познато е дека иконите биле изработени во 19 век од непознат автор. Црквата не е зографисана.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата има правоаголна основа, со апсида во нејзиниот заден дел. Градбата е изградена од камени тули и е покриена со ќерамиди. Влезниот портал е во висина од околу една третина од предниот ѕид на црквата и истиот е покриен со натстрешницата која се издига на бели цилиндрични столбови и исто така е покриена со ќерамиди. Над натстрешницата се протега предниот ѕид на којшто се забележува остаток од надвратен живопис и на чијшто горен дел се наоѓа окно. Камбанаријата на црквата е сместена веднаш над нејзиниот преден дел. Градбата не е обоена освен влезниот портал, камбанаријата и апсидата во задниот дел кои се обоени со бела боја.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]