Црква „Вознесение Христово“ - Ињево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
ЕкспедицијаЛакавичко 217.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Координати 41°36′22.3″N 22°25′22.7″E / 41.606194° СГШ; 22.422972° ИГД / 41.606194; 22.422972Координати: 41°36′22.3″N 22°25′22.7″E / 41.606194° СГШ; 22.422972° ИГД / 41.606194; 22.422972
Место Ињево
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Завршено 1872
Архитектонски опис

Вознесение Христово или Свети Спасцрква во селото Ињево.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на неколку стотини метри пред влезот на селото, поточно од левата страна на патот кој води од селото Дедино.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1872 година, но не е познато кога и од кој архијереј била осветена. Познато е дека иконите биле изработени во XIX век од непознат автор.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата има правоаголна основа со многуаголна апсида на источната страна. Кон западната и северната страна е доградена отворена припрата. Главниот влез се наоѓа на западната страна, а црквата има и по еден спореден влез на јужната и северната страна. На западниот ѕид над припратата има слепа ниша над којашто има окно, а од кровот на западната страна се издига камбанаријата. Таа е со квадратна основа и има по еден прозорец на секоја страна. Објектот е изграден од камен, а варосани се само западната и северната страна, апсидата и камбанаријата. Црквата во целост е покриена со кров од ќерамиди. Внатрешноста не е зографисана.[2]

Во дворот на црквата има трпезарија и помошен објект.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 29. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Ињевско-конечка парохија“. Брегалничка епархија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]