Ињевско-конечка парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ињевско-конечка парохија — македонска православна парохија, дел од Радовишкото архијерејско намесништво на Брегалничката епархија на МПЦ - ОА. Нејзино седиште е црквата „Вознесение Христово“ во селото Ињево. Парохиски свештеник е Златко Пуреовски.[1]

Парохијата ги опфаќа селата: Ињево и Дедино и Лакавичките села: Конче, Долни Липовиќ, Горни Липовиќ, Ракитец, Загорци, Лубница, Габревци, Скоруша и Гарван.

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

Име Населено место Изградена Слика
Црква „Вознесение Христово“
(парохиска црква)
Ињево 1872 ЕкспедицијаЛакавичко 217.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Ињево 1991 Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Ињево 8.jpg
Црква „Св. Петка“
(манастирска црква)
Ињево 1994 Saint Petka Church in Injevo.jpg
Црква „Св. Архангел Михаил“
(манастирска црква)
Ињево 1999 Црква „Св. Архангел Михаил“ - Ињево 6.jpg
Црква „Св. Димитриј“
(манастирска црква)
Ињево Црква „Св. Димитриј“ - Ињево.jpg
Параклис „Св. Константин и Елена“
(манастирска црква)
Ињево Параклис „Св. Константин и Елена“ - Ињево 2.jpg
Црква „Св. Никола“ Дедино 1910 ЕкспедицијаЛакавичко 162.jpg
Црква „Св. Атанасиј“ Дедино ЕкспедицијаЛакавичко 210.jpg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Ракитец 1939 ЕкспедицијаЛакавичко 113.jpg
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Долни Липовиќ 1847 ЕкспедицијаЛакавичко 143.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Долни Липовиќ втора половина на XX век ЕкспедицијаЛакавичко 147.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Горни Липовиќ 1877 ЕкспедицијаЛакавичко 196.jpg
Црква „Св. Константин и Елена“ Лубница 1840 ЕкспедицијаЛакавичко 55.jpg
Црква „Св. Илија“ Лубница 2006 Црква „Св. Илија“ - Лубница 2.jpg
Црква „Св. Ѓорѓи“ Лубница ЕкспедицијаЛакавичко 83.jpg
Црква „Св. Стефан“ Конче 1366 ЕкспедицијаЛакавичко 90.jpg
Црква „Вознесение Христово“ Габревци ЕкспедицијаЛакавичко 32.jpg
Црква „Св. Димитриј“ Габревци
Црква „Св. Марена“ Габревци 2005
Црква „Св. Ѓорѓи“ Скоруша
Црква „Св. Ѓорѓи“ Гарван
Црква „Св. Ѓорѓи“ Загорци

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ињевско-конечка парохија“. Брегалничка епархија.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]