Црква „Св. Димитриј“ - Ињево

Координати: 41°36′21.9″N 22°25′26.7″E / 41.606083° СГШ; 22.424083° ИГД / 41.606083; 22.424083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитириј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Карта

Координати 41°36′21.9″N 22°25′26.7″E / 41.606083° СГШ; 22.424083° ИГД / 41.606083; 22.424083
Место Ињево
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитрија Солунски
Архитектонски опис
Архит. тип крстокуполен храм

Свети Димитриј — манастирска црква на Ињевскиот манастир „Св. Димитриј“.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата претставува крстокуполен храм со осумаголна купола и полукружна апсида на источната страна. На секоја страна од куполата има по една монофора. На јужната и северната страна има по две монофори, од кои по една се наоѓа на полукружните крила на храмот. Влезот на црквата е сместен на западната страна кон којашто е доградена отворена припрата. Над влезот од припратата има слепа ниша. Објектот во целост е обоен во бела боја, а на куполата и рамките од прозорците се забележуваат црвени тули. Покриен е со кров од ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]