Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Пробиштип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Uspenie Bogorodicno od Probistip 04.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Прва пробиштипска
Местоположба
Населено место Пробиштип
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1983
Осветување 1994
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успението на Пресвета Богородица е црква во Пробиштип. Камен темелник за изградба на црквата е поставен на 22 мај 1983 година од Архиепископот Охридски и македонски г. .г . Ангелариј, додека осветена е на 2 октомври 1994 година од Архиепископот Охридски и македонски г. г. Михаил и Митрополитот Брегалнички г. Стефан. Иконите на иконостасот се изработени од зографот Драган Ристевски од Охрид. Црквата не е фрескоживописана. Била и цел на кражби.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Малолетници краделе од цркви“. Дневник. Посетено на 2010-08-07.