Голема годишна награда на ААМ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Големата годишна награда на ААМ претставува македонска архитектонска награда која се доделува секоја година за најуспешно реализирано архитектонско дело. Наградата ја доделува Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) за најуспешно реализирано архитектонско дело во текот на тековната календарска година во Македонија. Оваа награда свечено и со сите почести му се доделува на лауреатот на крајот на годината. Покровителот на наградата е Претседателот на Република Македонија[1]. Спонзор на наградата е Македонската авторска агенција (МАА).

Лауреати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Обраќање на Црвенковски на доделувањето на Големата годишна награда на ААМ“. IDIVIDI.com. 27 декември. Посетено на 2009-12-27. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Трајковски, Дејан (5 септември 2006). „ГРАН ПРИ НА ААМ ЗА СТАНБЕНО-ДЕЛОВНИОТ ОБЈЕКТ НА АРХИТЕКТОТ ВИОЛЕТА БАКАЛЧЕВ“. Вечер. Посетено на 2009-12-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]