Црква „Св. Богородица“ - Кембриџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Cam-st-mar.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Американско-канадска
Местоположба
Место Кембриџ Канада
Општи податоци
Архитектонски опис

Света Богородицамакедонска православна црква која се наоѓа во Кембриџ, Канада.

Во 1989 година, петнаесет македонски семејства формирале Македонска организација, чија цел била да се зачува традицијата, културата и верата на македонскиот народ кој живее на просторите на Северна Америка[1]., како и да изгради црква на македонската заедница во областа на Кембриџ, Киченер, Ватерло. Во 1994 година таа организација ја купила зградата на поранешна коптски црква и во текот на истата година црквата била регистрирана и благословена од тогашниот Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Михаил.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-07-22. Посетено на 2010-10-04.