Црква „Св. Богородица“ - Кембриџ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
250px

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Американско-канадска
Местоположба
Населено место Кембриџ Канада
Општи податоци
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Богородица е македонска православна црква која се наоѓа во Кембриџ, Канада.

Во 1989 година, петнаесет македонски семејства формирале Македонска организација, чија цел била да се зачува традицијата, културата и верата на македонскиот народ кој живее на просторите на Северна Америка[1]., како и да изгради црква на македонската заедница во областа на Кембриџ, Киченер, Ватерло. Во 1994 година таа организација ја купила зградата на поранешна коптски црква и во текот на истата година црквата била регистрирана и благословена од тогашниот Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Михаил.

Наводи[уреди | уреди извор]