Македонија во 2014 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2014 г.
во
Република Македонија
Децении:
Поврзано:Други настани во 2014 г.
Времеслед на македонската историја

Ова е список на настаните во Македонија кои се случиле во 2014 година.

Лидери[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

10 јули - хеликоптерска несреќа кај Струмица, четири загинати.

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

  • 09 септември - Посета на Зоран Милановиќ (претседател на Владата на Република Хрватска) на Македонија
  • 13-19 септември - 35 издание на ИФФК Браќа Манаки на кое гостува Жулиет Бинош

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Згради и градби[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

* Квалификации за Европско првенство во фудбал 2016 година во Франција

8 септември 2014 (2014-09-08)
20:45
(20:45 UTC+2)
Шпанија  5–1  Македонија
Гледачи: 18,553
Report
9 октомври 2014 (2014-10-09)
20:45
(20:45 UTC+2)
Македонија  3–2  Луксембург
Гледачи: 11,500
Report
12 октомври 2014 (2014-10-12)
18:00
(19:00 UTC+3)
Украина  1–0  Македонија
Гледачи: 33,978
Report
15 ноември 2014 (2014-11-15)
20:45
(20:45 UTC+1)
Македонија  0–2  Словачка
Гледачи: 11,322[1]
Report

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Категорија 1. трка 2. трка Вкупно
Време Место Време Место Време Место
Антонио Ристевски Велеслалом НЗ
Слалом 55.38 56 1:03.06 29 1:58.44 30
Далечина
Натпреварувач Дисциплина Финале
Време Задоцнување Место
Дарко Дамјановски 15 километри класично 48:34.9 +10:05.2 81
Марија Колароска 10 километри класично за жени 44:46,0 +16:28,2 74
Спринт
Натпреварувач Дисциплина Квалификации Четвртфинале Полуфинале Финале
Време Место Задоцнување Време Место Задоцнување Време Место Задоцнување Време Место Задоцнување
Дарко Дамјановски Спринт за мажи 4:08.56 78 +40.21 не се пласирал

Починати[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonia vs. Slovakia 0 - 2“. Soccerway.com. Посетено на 17 September 2015.