Македонија во 2008 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Македонија во 2008 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

 • 1 јануари - Стапија на сила Спогодбата за визно олеснување и Спогодбата за реадмисијата со ЕУ.
 • 12 јануари - На враќање од мировната мисија во Босна и Херцеговина во хеликоптерска несреќа загинуваат 11 македонски војници.

февруари[уреди | уреди извор]

 • 20 февруари - Отворен Дијалогот за либерализација на визниот режим со Европската комисија во Скопје.

март[уреди | уреди извор]

 • 5 март - Објавена Информацијата на ЕК “Западен Балкан: зајакнување на европската перспектива

април[уреди | уреди извор]

 • 2/4 април - се одржа Самитот на НАТО во Букурешт. Самитот беше познат уште и како Самит на проширување на кој се очекуваше да бидат поканети трите МАП земји односно земјите од т.н. Јадранска група (Албанија, Хрватска и Македонија). Сепак и покрај јасно препознатите достигнувања, посветеност на вредностите и придонесот за оперативните активности на НАТО, како и напредокот во реформските процеси што ги направи земјата, поканата за Република Македонија за полноправно членство во НАТО изостана, со образложение дека ќе биде испратена од страна на Северно-атлантскиот совет веднаш штом ќе се изнајде заедничко прифатливо решение за спорот околу името.
 • 3 април - И покрај решеноста на останатите 25 членки, Грција го спречи приклучувањето на Македонија кон НАТО, оправдувајќи го овој потег со потребата за подобрување на соседските односи со решавање на спорот со името на Македонија.
 • 17/18 април -На покана на македонскиот претседател Бранко Црвенковски на 17 и 18 април во официјална посета на Република Македонија престојува претседателот на Сојузна Република Германија Хорст Келер [1]
 • 23 април - Усвоена Резолуција на Европскиот Парламент за напредокот на Република Македонија во 2007.

мај[уреди | уреди извор]

Oh summit 2008.jpg

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

Љубе Бошкоски

август[уреди | уреди извор]

 • 28 август - авион од типот Цесна со регистарски таблици ZL-DCV се урна во месноста Скребатно кај с. Лескоец, во близина на Охрид. Во несеќета животот го загубија пилотот и тројца патници во авионот. За среќа избегната е поголема катастрофа бидејќи авионот удри во автомобил фиќо во кој во моментот се наоѓаше малечко девојче. Истото освен претрпен шок нема други повреди. Очевидци велат дека авионот летал ниско, имал неправилна работа на моторот, по што се урнал најверојатно обидувајќи се да ја избегне толпата.

септември[уреди | уреди извор]

 • 1 септември - Собранието на Република Македонија го усвои амандманот кон Законот за одбрана за елиминирање на законските пречки за присуство на силите на Алијансата на територија на Република Македонија, во согласност со чл.5 од Северно-атлантскиот договор. Со оваа дополна на Законот за одбрана отстранета е и последната потенцијална правна пречка за учество на наши војници во меѓународни воени мисии и за присуство на НАТО сили во Република Македонија согласно чл. 5 од Северно-атлантскиот договор.
 • 25 септември - За времетраењето на македонското претседавање со Јадранската група, на маргините на 63-то Генерално собрание на ООН, во Њујорк, донесена е одлука да се упати покана до Црна Гора и Босна и Херцеговина за приклучување во Јадранската Повелба.

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

 • 6 ноември - Република Македонија во седиштето на НАТО во Брисел, во својство на земја- претседавач беше домаќин на амбасадорскиот состанок на земјите членки на Групата за управување на безбедносната соработка во ЈИЕ (СЕЕГРОУП), на кој учествуваа 32 земји членки и земји партнери на НАТО, во присуство на претставници на службите на НАТО, предводени од Генералниот Секретар на НАТО Јаап де Хоп Шефер.
 • 28 ноември - Европската комисија подготви "Иницијална оценка за имплементација на Патоказот за визна либерализација на Република Македонија"[4].

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

6 септември 2008
15:00 UTC+1
Македонија  1 – 0  Шкотска Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 9,000
Судија: Павел Карловец (Чешка)
Наумовски гол 5' Report

10 септември 2008
20:30 UTC+1
Македонија  1 – 2  Холандија Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 11,000
Судија: Грегор Гилевски (Полска)
Пандев гол 77' (пен..) Report Хеитинга гол 46'
Ван дер Варт гол 59'

15 октомври 2008
18:00 UTC±0
Исланд  1 – 0  Македонија Лаутардалсволур, Рејкјавик
Гледачи: 5,527
Судија: селчук Дерели (Турција)
В. Гунарсон гол 16' Report

* Пријателски натпревари

06 02 2008
17:00
Македонија  1 – 1  Србија Градски, Скопје
Гледачи: 12,000
Судија: Георгиев Цветан (Бугарија)
Новевски Николче гол 58' Report Лазовиќ Данко гол 43'

26 03 2008
20:15
Босна и Херцеговина  2 – 2  Македонија Бојно Поле, Зеница
Гледачи: 10,000
Судија: Свилокос Владо (Хрватска)
Дамјановиќ Дарко гол 17'19' Report Мазнов Горан гол 41'45'

06 02 2008
20:30
Македонија  1 – 1  Полска Кројцајх, Ројтилнген Германија
Гледачи: 12,000
Судија: Брих Фелис (Германија)
Мазнов Горан гол 45' Report Радослав Матушјак гол 84' (пен..)

20 08 2008
20:15
Луксембург  1 – 4  Македонија Жозе Баргел, Луксенбург Сити
Гледачи: 5,000
Судија: Бригер Берн (Австрија)
Китинге Џоел гол 73' Report Пандев Горан гол 6'45'
Гроздановски Влатко гол 33'
Наумовки Илчо гол 49'

19 11 2008
17:50
Црна Гора  2 – 1  Македонија Под Горица, Подгорица
Гледачи: 5,000
Судија: Паниќ Јово (Босна и Херцеговина)
Џудовиќ Миодраг гол 24'
Јоветиќ Стеван гол 33' (пен..)
Report Попов Горан гол 85'

Кошарка[уреди | уреди извор]

* Квалификации за европското првенство во кошарка 2009

3 септември 2008.
 Латвија 83 - 82 Македонија Македонија
6 септември 2008.
Македонија Македонија 85 - 48  Португалија
10 септември 2008.
 Естонија 78 - 90 Македонија Македонија
13 септември 2008.
Македонија Македонија 80 - 78  Латвија
17 септември 2008.
 Португалија 81 - 71 Македонија Македонија

Ракомет[уреди | уреди извор]

На Европското првенство во ракомет за жени, Македонија го освои 7 место.

2 декември 2008
20:15
 Германија 25 – 22 Македонија Македонија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 4500
Судии: Brunovsky, Canda (SVK)
Краузе 11 (Извештај) Портјанко 8

4 декември 2008
20:15
Македонија Македонија 31 – 29  Хрватска TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 6000
Судии: Dobrovits, Tajok (HUN)
Кресоја, Портјанко 8 (Извештај) Франиќ 7
6 декември 2008
20:15
Македонија Македонија 31 – 30  Србија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
Гледачи: 6000
Судии: Baranowski, Lemanowicz (POL)
Тодоровска 8 (Извештај) Лекиќ 7
8 декември 2008  Русија 43 - 24 Македонија Македонија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
10 декември 2008  Шведска 24 - 23 Македонија Македонија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски
11 декември 2008  Белорусија 24 - 29 Македонија Македонија TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG Спортска сала Борис Трајковски

Починати[уреди | уреди извор]

Бранко Гапо
Никола Кљусев

Родени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]