Бојана Атанасовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бојана Атанасовска-Скендеровски
Роден(а)14 февруари 1984
Скопје, СФР Југославија
ПотеклоРепублика Македонија
Жанровипоп, поп, македонска музика
Занимањапејачка, текстописец
Инструментивокал
Период на активност2002–сѐ уште
ИздавачиПродукција Република

Бојана Атанасовска-Скендеровски, позната само како Бојана (родена на 14 февруари 1984, Скопје) - македонска поп пејачка и текстописец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Таа била водителка на емисијата Рифреш, а според неа, пеењето е уште еден предизвик за неа, и сака да проба нешто што отсекогаш го сакала.[1]

Таа ја започнала нејзината кариера во 2003 со учеството во телевизиското шоу Плеј - потрага по ѕвезди. Нејзиниот прв сингл бил "Живеј со прашањето", со која настапи на финалето на оваа манифестација, на авторскиот двоец - Дарко Димитров (музика, аранжман и продукција) и Александар Принц (текст). Истата година таа настапила на Макфест во Штип со песната "Немам одбрана" и го освоила првото место. Во 2003 настапила на уште два натпревари, ромскиот натпревар "Fantana Di Malme" со песната "Ќе полудам" на ромски јазик, и натпреварот "Марко Поло" во Хрватска.

Бојана издала еден албум наречен "Целосно ти припаѓам". Во 2006, таа настапила на изборот за Евровизија со три песни, што предизвикало шпекулации дека натпреварот е наместен. Во финалето победила Елена Ристеска со песната "Нинанајна". Бојана издала и неколку дуети, вклучувајќи соработка со Ѓоко Танески и со црногорската група "No name" и песната "Моја мала".

Таа студирала на Универзитетот Американ Колеџ во Скопје.

Во моментов е водителка во емисијата "Улица Македонија".[2]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Целосно ти припаѓам (2005)
 • Во дилема (2008)

Синглови[уреди | уреди извор]

 • Живеј со прашањето
 • Око мое
 • Ќе полудам
 • Отплакано најмило мое
 • Немам одбрана
 • Да ми паднеш и на колена
 • Стара добра, боса нова (feat. Ѓоко Танески)
 • Моја мала (feat. No name)
 • Заљубена до крај
 • Кон небото
 • Дилема (feat. Роберт Билбилов & Тони Зен)
 • Зборови

Спотови[3][уреди | уреди извор]

Спот Година Режисер
Око мое -
Стара нова боса нова -
Заљубена до крај -
Немам одбрана -
Кон небото -
Зборови лажни -
Светлина на мојот пат -
Во дилема 2007 -
Нема јас да сфатам -
Победио си ти 2011. Дарио Јанковиќ
Најмил мој 2015. Томато продукција
Овој миг 2016. -
Круна 2020. Скендеровски Продукција

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Бојана Атанасовска“. web.archive.org. 2012-05-11. Посетено на 2020-10-05.
 2. „БОЈАНА АТАНАСОВСКА ЗА ЕМИСИЈАТА „УЛИЦА МАКЕДОНИЈА" И ЗА МАЈЧИНСТВОТО: Со ќерка ми Искра, заборавив на себичноста“. Женски Магазин (англиски). Посетено на 2020-10-04.
 3. „Портфолио на учесникот Бојана Атанасовска“. www.muzichkiregistar.com. Посетено на 2020-09-30.