Црква „Вознесение Христово“ - Горобинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора светиниколска
Местоположба

Карта

Координати 41°52′33.79″N 21°52′42.26″E / 41.8760528° СГШ; 21.8784056° ИГД / 41.8760528; 21.8784056Координати: 41°52′33.79″N 21°52′42.26″E / 41.8760528° СГШ; 21.8784056° ИГД / 41.8760528; 21.8784056
Место Горобинци
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 1944 (првпат)
27 ноември 1997
Завршено 2008
Осветување 19 октомври 2008
Живопис Драган Ристески
Архитектонски опис

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна селска црква во светиниколското село Горобинци, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во самото село.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во самото село и со својата големина преовладува во панорамата на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Во минатото постоела црква во Горобинци во Долно Маало, но кога дошле во голем број Турците, истата била срушена. По рушењето на црквата, на местото останал само бетонски крст, на кој Македонците се собирале за Спасовден.[2]

На 27 ноември 1944 година е осветен и поставен камен-темелникот на тогаш новата црква „Свети Спас“. Поради немање на финасиски средства црквата била запоставена сè до 1997 година, кога бил поставен камен-темелникот на новата црква на 27 ноември 1997 година од страна на митрополитот Брегалнички г. Стефан.[3] Целосно била завршена и реосветена во 2008 година од страна на г.г. Стефан.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Иконите и фрескоживописот во олтарскиот дел и куполата се дело на зографот Драган Ристески од Охрид.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1964). Овчепољска Котлина. Загреб: Југословенска академија на науките и уметностите. стр. 721.
  3. 3,0 3,1 „Светиниколски парохии“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2021-04-15. Посетено на 2021-03-30.
  4. „Осветен новоизградениот храм во Горобинци – Свети Николе“. 22 октомври 2008. Посетено на 2010-08-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]