Црква „Св. Никола“ - Маврово (нова)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е статија за новата мавровска црква. За други значења видете на појаснителната страница
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Николај
Црква Св. Никола (нова) во Маврово.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба
Населено место Маврово
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1996
Осветување 3 јуни 2008
Ктитор Душан Петрески
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Никола“ - Маврово (наречена и „Св. Николај“) — главна манастирска црква на Мавровскиот манастир, која се наоѓа во селото Маврово во Општина Маврово и Ростуше. Таа е една од најголемите цркви во Мавровскиот регион.

Градба[уреди | уреди извор]

Црквата е со димензии слични на потопената во езерото. Основата ѝ е 15 на 20 метри, со височина од 18 метри, а камбанаријата е 20 метри. Уредувањето и изградбата чинеле повеќе од 1,5 милиони евра. За изградба свои прилози дале 120 стопанственици од Македонија и од други земји. До црквата, која се наоѓа до патот што води кон ски-центарот Маврово, се симнува по 33 скалила. Во дворот има и седум чешми, клупи и тревник, а планирано е да се изгради и конак. Црквата била предадена во употреба во рамките на јубилејот 50 години од обновувањето на МПЦ-ОА.[1]

Храмот е карактеристичен по својата пространост во надворешниот и внатрешниот пронаос, нартексот и неговиот олтар. Тој има прекрасно изработен иконостас. Неговиот фрескоживопис е комплетен и поставен на поголеми површини и со мотиви на сликање усогласени на препораките од светите канони. Забележливо е и присуството на кружни столбови украсени со мотиви од животот Христос. Неговата градба е грандиозна, со совршени линии на аглите, а на горниот дел се извишива централна купола со насликан Седржател, како израз на достигнатото совршенство во градителството на сакралните објекти.

Галерија[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис
Надворешност

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Осветена црквата „Св. Никола" во Маврово“. Повардарска епархија. 2008. Посетено на 2011-11-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°39′52″N 20°44′00″E / 41.66444° N; 20.73333° E / 41.66444; 20.73333