Манастир „Св. Петка“ - С'лп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Sv.Petka-S'lp (Veles).jpg

Црквата Света Петка

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Местоположба
Населено место С'лп
Општина Велес
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 2005-2008
Осветување 11.10.2008
Ктитор Зоран Темелков
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Манастирот Света Петка е македонски православен христијански манастир кој се наоѓа во близината на селото С'лп во околината на Велес. Сместен е на самиот десен брег на реката Вардар веднаш над железничката пруга на околу 600 метри од железничката станица „Рајко Жинзифов“. Изграден е во периодот од 2005 до 2008, а осветен е на 11.10.2008[1]. Негов ктитор е Зоран Темелков од Велес[1]. Во рамките на манастирот има чешма, сала и трпези за делење ручек и летниковци.

Наводи[уреди | уреди извор]