Црква „Св. Тома“ - Зубовце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Апостол Тома
Sv. Toma - Zubovce 01.JPG

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба
Населено место Зубовце (Гостиварско)
Општина Врапчиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Апостол Тома
Осветување 12 октомври 2008
Ктитор Томе Серафимовски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата Свети Апостол Тома е главна манастирска црква во гостиварското село Зубовце. Карактеристично за оваа црква е тоа што нејзиниот иконостас и иконите се изработени од бронза, лично од ктиторот, македонскиот академски сликар и вајар Томе Серафимовски. Оваа црква е една од ретките цркви во Македонија која го носат името на Апостол Тома[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Осветена новата црква „Св.Апостол Тома" во Зубовце". Премин. 12 октомври 2008. Посетено на 2010-05-01.