Црква „Св. Илија“ - Пожаране

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Пожаране - црква Св. Илија (2).JPG

Поглед на црквата од северозапад

Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба
Населено место Пожаране
Општина Врапчиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Завршено 1902
2009 (возобновена)
Ктитор Герасим, Наумче и Јаков Тофилоски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија претставува македонска православна црква во гостиварското село Пожаране.[1] Црквата е изградена во 1902 година од страна на Герасим, Наумче и Јаков Тофилоски, а возобновена е во 2009 година од страна на нивните потомци. До неа се пристига по асфалтен пат. На 2 август по повод патрониот празник Илинден секоја година се одржува прослава пред истата. До црквата има чешма, возобновена во последните години, која надалеку е позната по лековитото дејство.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.