Црква „Св. Никола“ - Галате

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Св Никола Село Галате1.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба

Координати 41°50′15.53″N 20°52′54.23″E / 41.8376472° СГШ; 20.8817306° ИГД / 41.8376472; 20.8817306Координати: 41°50′15.53″N 20°52′54.23″E / 41.8376472° СГШ; 20.8817306° ИГД / 41.8376472; 20.8817306
Место Галате
Општина Врапчиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Никола Мириклиски
Завршено 1876
Архитектонски опис

Свети Николамакедонска православна црква во гостиварското село Галате.[1] Црквата е изградена во 1876 година.[2] Црковниот ентериер е дело на претставителот на Дебарската школа, галичанецот Данаил Несторов.[3] Во 2017 година, црквата била ограбена.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован Ф (1976). Полог: антропогеографска проучавања. Београд. стр. 259.
  3. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуство. стр. 224.
  4. Ограбена црквата „Свети Никола“ во Галате