Црква „Св. Никола“ - Пожаране

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Sv. Nikola - Požarane (6).JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба

Карта

Координати 41°51′9″N 20°51′56″E / 41.85250° СГШ; 20.86556° ИГД / 41.85250; 20.86556Координати: 41°51′9″N 20°51′56″E / 41.85250° СГШ; 20.86556° ИГД / 41.85250; 20.86556
Место Пожаране
Општина Врапчиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола Мириклиски
Завршено 1912
Архитектонски опис

Свети Никола претставува македонска православна црква во гостиварто село Пожаране.[1] Црквата е градена во 1912 година на место каде постоел помал храм, кој според верувањата на мештаните потекнувал од XVI век[2]. Интерсено е што формата на градбата на овој храм е иста со формата на Црквата „Света Богородица“ во Гостивар. Од тие причини се претпоставува дека двата објекта ги имаат градено исти мајстори.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Според кажување на Горан Кироски, претседател на месната заедница на Пожаране. Забележал Марио Шаревски на 30.01.2016