Црква „Св. Атанасиј“ - Врапчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Св. Атанасиј Врапчишки (3).jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба

Координати 41°50′8″N 20°52′59″E / 41.83556° СГШ; 20.88306° ИГД / 41.83556; 20.88306Координати: 41°50′8″N 20°52′59″E / 41.83556° СГШ; 20.88306° ИГД / 41.83556; 20.88306
Место Врапчиште
Општина Врапчиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Завршено 1918
Архитектонски опис

Свети Атанасијмакедонска православна црква во гостиварското село Врапчиште.[1] Црквата се наоѓа во западниот дел на селото веднаш на самиот магистрален пат R1206.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.