Црква „Св. Никола“ - Зубовце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Никола
Sv. Nikola - Zubovce 01.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Местоположба

Карта

Место Зубовце
Општина Врапчиште
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Никола — гробјанска црква во гостиварското село Зубовце. Во оваа црква традиционално почнуваат и се одржуваат Василичарските средби во селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Празничен Василичарски традиционален дух во Гостиварско Зубовце“. Македонска Нација. 15 јануари 2010. Посетено на 2010-08-16.